WYKONANIE OGRODU WERTYKALNEGO

NA FASADZIE BUDYNKU DWORCA METROPOLITALNEGO W LUBLINIE

I. WSTĘP

Niniejsze studium opisuje projekt i realizację zielonej fasady na nowo wybudowanym budynku dworca Metropolitalnego w Lublinie w ramach inwestycji: „Budowa Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego (ZCK) dla Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego (LOF) w Lublinie. Projekt ten został zrealizowany w 2023 roku.

II. CELE PROJEKTU

Głównymi celami projektu były:
• Poprawa estetyki budynku i jego otoczenia:
zielone fasady doskonale wpisują się we współczesne budownictwo miejskie upiększając budynki. Zastosowanie różnych gatunków o odmiennych kolorach dały możliwość wykonania wzorów, aby stworzyć jeszcze bardziej interesujący wygląd zielonej ściany.
• Zwiększenie bioróżnorodności w śródmieściu Lublina:
bioróżnorodność ma wielki wpływ na jakość życia, zwłaszcza na terenach miejskich, gdzie natura, a z nią bioróżnorodność została niemalże wyeliminowana.
• Poprawa jakości powietrza w okolicach dworca:
rośliny oczyszczają powietrze w procesie fotosyntezy absorbując dwutlenek węgla i wytwarzając tlen a gleba wyłapuje cząstki stałe. 1m2 powierzchni roślinnej zatrzymuje 130g kurzu rocznie i wytwarza ilość tlenu potrzebną człowiekowi na rok.
• Stworzenie naturalnej bariery akustycznej:
gleba i rośliny znajdujące się w panelowym systemie firmy Green-Systems stanowi skuteczną barierę dla dźwięków. Średnio powodują zmniejszenie hałasu o 15dB.

III. OPIS PROJEKTU

Zielona fasada na dworcu Metropolitalnym w Lublinie ma powierzchnię 290 m2 co czyni ją jedną z większych ogrodów wertykalnych w Polsce.

Została zbudowana ze sprawdzonego w wielu miejscach na świecie oraz w kraju panelowego systemu ANS Living Wall. Są to moduły z tworzywa pochodzącego w 100% z recyklingu o wymiarach 25×50 cm (dł x wys.) gr. 10cm, wypełnione specjalistycznym substratem. Na 1m2 przypada aż 96 roślin, dzięki czemu już od momentu instalacji na fasadzie tworzy pełny, zielony ekran.

Wybór odpowiedniej gleby ma ogromne znaczenie na bioróżnorodność. Takie podejście ma pozytywny wpływ dla populacji pszczół, retencji wody oraz odporności roślin na trudne warunki atmosferyczne.

Do wykonania zielonej ściany użyto 27 tysięcy roślin z ekspozycją na aż 3 strony świata, tj. północną, wschodnią oraz zachodnią. W związku z tym największym wyzwaniem było dobranie roślin w taki sposób, aby były odporne na warunki atmosferyczne panujące w Lublinie, aby tworzyły atrakcyjną kompozycję wizualną i aby sprzyjały lokalnej bioróżnorodności.

Do obsadzenia fasady użyto różnorodnych gatunków roślin, w tym:
• Bergenia sercolistna
• Trzmielina pospolita
• Różne odmiany Bodziszka
• Brunnera wielkolistna
• Barwinek pospolity
• Funkia Halycon

Zielona ściana jest nawadniana automatycznie. Wewnątrz budynku umieszczono skrzynkę sterującą. Zawiera ona między innymi autorski system nawadniania ze zdalnym dostępem oraz ostrzeganiem o wszelkich awariach, elektrozawory, filtry oraz dozownik nawozu. Woda do roślin doprowadzona jest bezpośrednio przez specjalne linie kroplujące z kompensacją ciśnienia. Tylna ściana każdego modułu utrzymuje odpowiedni poziom wilgoci dla zastosowanych roślin. Tak zbudowany system daje gwarancję stałego utrzymywania roślin w dobrej oraz zdrowej kondycji, jednocześnie tworząc korzystne warunki do rozrostu.

IV. REALIZACJA PROJEKTU

Wykonanie zewnętrznego ogrodu wertykalnego podzielone jest na kilka etapów:

PROJEKT:

Aby zielona ściana mogła powstać, przez doświadczony zespół architektów i ogrodników przygotowany został projekt. Zawiera on rysunek podkonstrukcji, rozmieszczenie modułów oraz poprowadzenie systemu nawadniania podzielonego na odpowiednią ilość sekcji.

SADZENIE ROŚLIN

Po zatwierdzeniu projektu kolejnym krokiem był proces obsadzania paneli ANS roślinami.  Co ciekawe, czynność ta odbywa się w szklarni firmy Green-Systems około 3 miesiące przed montażem. Każda roślina z projektu otrzymuje swój numer zgodnie z pozycją w module i na ścianie. Rośliny w modułach sadzone są ręcznie zgodnie z nadaną numeracją. Tak nasadzone panele modułowe wieszane są na stojakach, na których ukorzeniają się. Dzięki temu rośliny w momencie montażu na docelowej ścianie są już mocne – ogranicza to ryzyko nieprzyjęcia się oraz ściana już od pierwszego dnia tworzy gęsty, zielony ekran.

MONTAŻ KONSTRUKCJI:

Na elewacji budynku zamontowano specjalną konstrukcję stalową wg wcześniej przygotowanego projektu. Bezpośrednio do żelbetowej ściany zamocowano wsporniki, do których przykręcono poziomy ceownik a następnie profile omega. Takie rozwiązanie pozwoliło na montaż systemowych modułów ANS z roślinami.

MONTAŻ MODUŁOWYCH PANELI Z ROŚLIN

Po przygotowaniu konstrukcji przystąpiono do montażu wcześniej obsadzonych i ukorzenionych modułów ANS Living Wall. Do tego celu przygotowany został plan z rozmieszczeniem, a każdy moduł został ponumerowany. Doświadczony zespół monterów zainstalował na ścianie ponad 2300 sztuk paneli w ciągu pięciu dni roboczych. Po montażu każdego z rzędów rozprowadzana była linia kroplująca w taki sposób, aby każda roślina była odpowiednio nawodniona.

Realizacja projektu zielonej fasady na dworcu Metropolitalnym w Lublinie przyniosła wiele korzyści, m.in.:

  • Poprawa estetyki: Budynek dworca zyskał nowoczesny i atrakcyjny wygląd, stając się wizytówką miasta. Został wyróżniony w konkursie Green Building Awards 2022 za najlepszy projekt ekologiczny i jest określany mianem jednego z najciekawszych budynków w Polsce.
  • Zwiększenie bioróżnorodności: W śródmieściu Lublina powstała nowa oaza zieleni, która sprzyja lokalnej faunie i florze.
  • Poprawa jakości powietrza: Roślinność absorbująca dwutlenek węgla oraz inne szkodliwe substancje z powietrza przyczyniła się do poprawy jego jakości w otoczeniu dworca.

VI. PODSUMOWANIE

Montaż zielonej fasady na dworcu metropolitalnym w Lublinie stanowi doskonały przykład zastosowania zrównoważonych rozwiązań w miejskich projektach budowlanych. Projekt nie tylko przyczynił się do estetycznej poprawy budynku, ale również wpłynął pozytywnie na środowisko naturalne oraz komfort użytkowników. Jest to inspirujący przykład, który może być wykorzystany jako wzorzec dla przyszłych inicjatyw zrównoważonego rozwoju urbanistycznego.

Dodatkowe informacje:

  • Inwestor: Gmina Lublin
  • Generalny wykonawca: Budimex S.A.
  • Koszt realizacji: Całkowita wartość projektu to prawie 340 mln zł, z tego 194 mln zł ze środków europejskich
  • Data realizacji: 2023
pl_PLPolski